değişik düğün gelenekleri

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ENTERESAN DÜĞÜN GELENEKLERİ

Düğün sezonu yaz kış devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında farklı gelenekler ile çok sayıda çift sonsuz mutluluğa imza atıyor.

İspanya

değişik düğün gelenekleri 1

RİSE İN 19 gelinlik kreasyonu ise sonsuz mutluluğa giden bu yolda sizi eşsiz bir güzelliğe ulaştırıyor. Farklı kültürlere sahip olan ülkelerde düğün törenleri nasıl oluyor, gelinlikler nasıl seçiliyor merakınızı gideriyoruz. Örnek ülkeleri inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki düğün geleneklerine aşina olabilirsiniz. Peki diğer ülkelerde düğün organizasyonları nasıl yapılıyor? İspanya! Gelinin babasının damada saat vermesi, burada gelenek haline gelmiş. Gelin ise Arras adı verilen 13 tane altın parayı damattan alıyor. Onların varlıklarının ve geleceklerinin paylaşılmasını temsil eden bir gelenek.

Japonya

değişik düğün gelenekleri 2

Geleneklerine bağlılığı ile bilinen Japonlar, ilk olarak yöresel kıyafetleri olan kimono giyiyor. Erkekler ise san-san-kudo giyiyor. Damatın Japon olup olmadığı önemli değil. Mutlaka giymesi gerekiyor. Japon düğünleri için mutlaka bu şekilde bir ritüel olmak zorunda.

Belçika

değişik düğün gelenekleri 3

Mendile isim işleme geleneği Belçika’da var. Gelinin ailesi, kızlarının adını işlediği mendilleri davetlilere veriyor. Düğünden sonra bu mendil kızın ailesinin evine geri getiriliyor. Gelinin kız kardeşi varsa onun adı işlenerek, yine evde sergilenmekte.

İtalya

değişik düğün gelenekleri 4

İtalya’da yapılan düğünün pazar günü olması şans getirecek inancı doğurmuş. Evlen çift, şapelin önünde düğüm atarak, The Tarantella denilen bir dansı yapıyor. İtalyan düğünlerinde gelenekler bu şekilde sürdürülüyor.

Almanya

değişik düğün gelenekleri 5

Düğüne gelenek davetlilerin üzerinde pirinç serpmek. Hem şaşırtıcı hem de değişik bir gelenek. Bereketi temsil ettiğine inanılıyor. Gelinin saçında kalan pirinç sayısı kadar ise çocuk olacağı düşünülüyor. Bunun dışında düğün töreninin sonunda çift bir kütük kesiyor. Bu karşılaştıkları zorlukları birlikte atlatabilecekleri inancı ile birlikte kesiliyor.

Yunanistan

değişik düğün gelenekleri 6

Gelin ve damadın birbirine bağlı kalması için başlarında çiçekten yapılmış taç oluyor. Kilise töreninin sonrasında tüm bekar olan arkadaş ve akrabaların pirinç atılması adeti burada da bulunuyor.

Hindistan

değişik düğün gelenekleri 7

Düğün gelenekleri söz konusu olduğunda, Hindistan’da şaşırtıyor. Damat gelinin kıyafetlerinden sorumlu oluyor. Gelin beyaz gelinlik yerine sarı bir gelinlik giyiyor. Törene normal kıyafetleri ile gelen gelin, sonrasında eşinin ona almış olduğu gelinliği giyiyor. Ayrıca gelinin el ve ayaklarına mutlaka mehndi desenleri yapılıyor.

Afrika

değişik düğün gelenekleri 8

Afrika’da düğün gelenlerini sürdüren ülkeler arasında. Damat adayı kızın ailesinden onay aldığında para ve fıstık veriyor. Gelin adayı ise fıstığı damat adayı ile bölüşüyor.

Kendi geleneğinizi Hayalimdeki Gelinlik ile uygulayın.

No Comments

Leave a reply