Farkli Kopyasi Kopyasi 2

Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı?

Gelinlik kumaşı en mutlu gününüzde doğru gelinliği seçmeniz için büyük önem taşıyor. Gelinliğin kaliteli görünüme sahip olması, vücuda uyması ve mevsim şartlarını taşıması için en önemli malzeme kumaşı oluyor. Doğru seçim yapabilmeniz için gelinlik kumaşı çeşitlerini bilmeniz yarar sağlayacaktır.

Gelinlik Kumaş Çeşitleri

Gelinlik modelleri kadar kumaş çeşitleri de büyük önem taşıyor. Kumaş çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız, gelinliği düğün alanına, mevsime veya vücut yapısına göre uygun seçmek açısından fikir verecektir.

Gelinlik Danteller

Gelinlik için ilk akla gelen kumaş türleri arasında dantel yer alıyor. Gelinlik dantel modelleri de prenses kesimden düz kesimli modellere kadar geniş yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Günümüzde bohem ve vintage tasarımlar da dikkat çekiyor.

Dantel kumaş genel yapısı itibariyle gelinliğin tamamında kullanıma uygun olarak hem gösterişli hem de romantik bir tasarımın ortaya çıkmasında yardımcı oluyor. Fakat son zamanlarda gelinliklerde sadelik de baskın olduğu için dantel detayları daha dengeli ve kısıtlı olarak kullanılıyor.

Güpürlü Gelinlik Kumaşı

Güpürlü gelinlik kumaşı iplikten ya da ipekten yapılmış olan, geniş ilmiklerden oluşmuş dantel çeşidi güpürü ifade ediyor. Özellikle Fransız güpürü sık tercih ediliyor. Genel olarak güpür tasarıma hareket katmak için tercih ediliyor. Bu yüzden de her tarz ve kesimde olan modelleri de bulunuyor.

Saten Gelinlik Kumaşı

Saten gelinlik kumaşı en çok kullanılan gelinlik modelleri arasında yer alıyor. Bu kumaşlarda saten, düşes saten ve Amerikan saten kumaş olarak farklı çeşitler bulunuyor. Saten genel yapısı itibariyle ipeksi doku ve pürüzsüz yapısı ile dikkat çekiyor. Çok ince hassas dokumaya da sahip olan bu kumaş türü gelinliklerde sık tercih edilen kumaş türü olarak biliniyor.

Tafta Gelinlik Kumaşı

Tafta gelinlik kumaşı da sık olarak tercih edilen kumaş türü olarak biliniyor. Hem sentetik hem de ipek olarak bulunabilen bu kumaş rahat ve kullanışlı olması ile biliniyor. Sert, dikkat çekici ve yanar döner görünüme sahip olan tafta kumaş, düğün gününde tüm dikkatlerin gelinin üzerine çekilmesinde büyük yarar sağlıyor. Özellikle otel ve düğün salonlarındaki düğünler için ideal seçenek sunuyor.

No Comments

Leave a reply