Hfd5a8f9d0f824b378d89c8c98da28563K

Gelinlik Nasıl Saklanır?

Gelinlik düğünden önce en temiz ve kırışmamış şekilde saklanmalıdır. Hayalindeki gelinliği alan gelinler düğün gününe kadar gelinliğe hiçbir şekilde zarar gelmemesi için en doğru şekilde saklamak ister. Düğün gününden sonra da gelinliğe hiç zarar gelmemesi için evde muhafaza etmek de önemlidir. Gelinlik evlilik anısını anımsatan en önemeli faktörlerden biridir.

Gelinlik Saklamak İçin Yapılacaklar

Gelinlik saklama için tamamen temiz olduğundan emin olmak gerekir. Gelinlik kirli bir şekilde saklanırsa zamanla renginde değişiklikler oluşabilir. Eğer gelinlikte lekelenmeler varsa ilk olarak kuru temizlemeye verilmeli ve detaylı bir temizlik işleminin yapılması gerekir. Temizleme işlemleri evde de yapılabilir. Fakat evde temizlik yapılacaksa gelinliğe zarar vermeyecek kimyasal maddelerin kullanılması gerekir. Aksi takdirde gelinliğin tüllerine ya da rengine zarar verilebilir.

Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra gelinlik renksiz bir kağıda ya da pamuklu bir kılıfa sarılmalıdır. Bu şekilde saklamak hem gelinliğe zarar verecek çevresel faktörlerden korur hem de renginin değişmesinin önüne geçer. Gelinliği asmak yerine hava alabilecek büyük gelinlik saklama kutusunda da muhafaza edilebilir. Bu şekilde gelinlik ilk günkü gibi kalabilir. Kötü kokuları ve nemi engellemek için gelinliğin saklandığı kutunun ya da kılıfın içerisinde naftalin poşetleri ya da ayakkabı kutularının içinden çıkan küçük torbacıklar konulabilir. Gelinliğin ilk halini korumak için en az 6 ayda bir havalandırılması gerekir. Aynı zamanda gelinlikte sararma ya da farklı renklerin oluşmasının önlenmesi için gelinliğin saklandığı kutuyu güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir.

Gelinlik Nasıl Katlanır?

Gelinlik çeşitleri, gelinliğin nasıl katlanacağını belirlese de temelde aynı teknik uygulanır. Gelinliği asmak ya da sermek yerine katlayarak da saklamak mümkündür. Gelinlik boncuk işlemeliyse katlamadan önce ters çevirmek gerekir. Eğer gelinlikte işleme yoksa ters çevirmeye de gerek yoktur. Etekleri yana doğru açarak katlama işlemine başlamalıdır. Ardından yukarıya doğru dikdörtgen şeklini alacak biçimde katlamaya devam edilmelidir. Beden kısmı en üstte kalacak şekilde katlama işlemi bitirilir. Bu yöntem evde daha az yer kaplayacaktır. Fakat gelinlik 4- 5 ayda bir çıkarılıp havalanmalıdır. Herhangi bir nem ya da rutubet oluşumunun bu şekilde önüne geçmek mümkündür.

No Comments

Leave a reply