gelnilik 1

Gelinlik Provası Nasıl Yapılır?

Gelinlik provası evlenmeden önce gelinlik seçen genç kızların ve kadınların önem verdiği anlardan biri olmaktadır. Provalarda seçilen gelinlik modeli giyilerek bedene göre daraltma ve kısaltma işlemleri yapılmaktadır. Gelinlik provasına gelinin ailesi ve damat tarafından da gelini görmek isteyen kişiler provaya gelebilmektedir. Bazı durumlarda provada sadece gelin gelmektedir. Prova süreleri yaklaşık yarım saat kadar sürebilmektedir. İlk gelinlik seçimi sonrasında yaklaşık 10 gün sonra ilk prova yapılır ve ölçüler alınmaya başlanır. Provalara her zaman zamanında katılım sağlamak önemlidir. Gelinlik ile oluşacak herhangi bir sorunun prova zamanında giderilmesi planlanmaktadır.

Gelinlik Provası Yapım Aşamaları

Gelinlik provası yapmak gerekli olan bir kuraldır. Gelinlikler seçim sırasında çoğu zaman bir beden büyük gelebilmektedir. Evlenmeden önceki son zamanlarda prova yaparak gelinlik ile ilgili oluşacak tüm sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Gelinin yakın çevresi ve akrabası işe geldiği provalar bazı durumlarda tek seferde biterken bazı durumlarda ise gelinin prova için yaklaşık en az 5 kez gelmesi gerekmektedir.

Gelinliğin modeli ve delinin değişen beden ölçüleri sürekli prova yapmayı gerektirebilir. Düğün öncesi aşırı kilo alımında uzak durulması sağlıklı vücut hatları ve gelinlik ölçüleri için önem taşımaktadır. Yarım saatlik provalar sonucunda gelinlikte yapılması istenilen değişiklikler not edilerek diğer prova zamanına kadar bu değişikliklerin yapılması istenir. Yapım aşamalar çizim ve dikim süresinden de oluşmaktadır. Özel tasarım gelinlikler prova süreleri daha da uzayabilmektedir.

84dc2b48a1a9e79c6920baa23c321949 wedding advice wedding stuff 1

Gelinlik Modelleri ve Özellikleri

Gelinlik modelleri her genç kızın rüyası olarak bilinen birçok farklı modele sahip olarak üretilmektedir. Beyaz renkli ve farklı renk aralıkları ile de gelinlik almak isteyenler için uygun modeller yapılmaktadır. Gelinlikte yer alan taşlar ve süslemeler fiyat artışında etkili olan unsurları oluşturmaktadır. Daha çok işleme fiyatın artışı ile eş değer olarak tanımlanmaktadır.

Özel tasarım gelinliğe sahip olmak isteyen genç kızlar ve kadınlar içinde gözden çıkarılması gereken meblağ biraz daha yüksek olacaktır. Her alana uygun gelinlik modelleri seçilmelidir. Renk ve tasarım olarak ön planda olunmalı ve göz alıcı bir şıklık içerisinde olunmalıdır. Gelinlik modelleri sayı açısından da oldukça fazladır. Herkesin tarzına hitap edecek olan modelleri bulması doğru gelinlik tercihi ile gerçekleşmektedir. Özel günler arasında bulunan düğünlerde gelinlik seçimi ile parlamak için alana en uygun renkte bir gelinlik modeli seçilmeli ve beden ölçülerine uygun olacak şekilde daraltma işlemleri yapılmalıdır.

No Comments

Leave a reply