a9e7224952d03f6

Sık Tercih Edilen Gelinlik Süslemeleri Neler?

Gelinlik süslemeleri, evlenecek olan her gelinin giydiği gelinliği daha fazla ön plana çıkarmak için kullanılır. Bu süslemelere sahip bir gelinlik modeli de tercih edilebilir. Ya da kişiler aldıkları gelinlik üzerinde istediği süslemeleri de ekletebilir. Bu tercih tamamen geline kalmış bir şeydir. Genelde gelinin vücut tipine göre ve gelinliğin modeline göre bu süslemeler de değişiklikler yapılabilmektedir.

Gelinlik Süslemeleri Neden Kullanılır?

En çok tercih edilen gelinlik süsü taşlardır. Taşlar arasında ise gelinliklere en çok yakışan modeller kristal, inci ya da swarovski gibi taş çeşitleridir. Taş işlemeler ile hareketlendirilmiş olan gelinlik modelleri daha çok otel ya da mekan gibi daha şaşalı düğün mekanlarında tercih edilmektedir. Gelinliği süsleyen bir diğer çeşit de boncuk işlemeleridir. Boncuk süslemeler her modele yakıştığı gibi her dönem popülerliğini devam ettirir. Özellikle gelinliğin sırt ve yaka bölgelerine yerleştirilen boncuklar işlemeli gelinliklere göre daha modern ve zarif bir görünüm sağlamaktadır. Vintage olan gelinliklerde daha çok tercih edilir.

603691f8c1d0a5b1183998d99d533285

Gelinlik süslemelerinde kullanılan bir diğer çeşit de 3 boyutlu olan gelinlik aplikleridir. Aplike kumaştan yapılır ve 3 boyutlu bir görünüm kazandırılır. Genelde fiyonk, yaprak ve çiçek gibi şekiller kullanılır. Tasarım olarak gelinlik modeli oluşturulur. Yani gelinliğe süsleme olarak eklenmez direkt gelinliğin bir kısmı aplike kumaşla yapılır. Payetler ve pullar da özellikle parlaklığı seven ve ışıltılı bir gelinlik isteyen kişilerin tercih ettiği süslemelerdir. Payetler ve pullar da ufak bölgelere değil daha çok gelinliğin büyük bölümünü kaplayacak şekilde kullanılır. İki boyutlu olmaları da oldukça hoş bir görünüm kazandırır. Parlak kristal taşlara göre daha az yer kaplar ve daha hafiftir. Aynı zamanda parlaklık isteyen kişiler diğer süslemelere göre uygun fiyatlı gelinlik süslemesi takabilir.

Gelinlik Modelleri Süslemeleri

Gelinlik modelleri seçildikten sonra süslemelerin yapılması daha iyi olur. Gelinlik modeline bakarak süsleme çeşidine karar vermek gerekir. Daha çok sade olan gelinlik modeline kişiler istedikleri süsü eklemektedir. Zaten üzerinde süs olan gelinlik modellerine ekstra süs koymak ağır ve hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Kendinden süsü olan gelinliklerde boş olan bölgelere küçük küçük ekstra süs eklemesi de yapılabilir.

No Comments

Leave a reply